Moja prvá šablóna

Začíname

Ako napísať prvú šablónu, ktorá naozaj funguje (viac-menej)

Ak sa na začiatku zdá systém šablón strašný, je to preto, že ponúka škálu rôznych funkcií, ktoré majú určitý stupeň sofistikovanosti. Sofistikovaný však nemusí nevyhnutne znamenať zložitý. Tu je príklad jednoduchej šablóny.

Vybavenie potrebné k tomuto návodu

  1. Inštalácia SPIPu. Tento článok predpokladá, že vaša databáza SPIPu obsahuje aspoň jednu rubriku a dva publikované články. Ak to tak vo vašom prípade nie je, môžete to veľmi rýchlo napraviť skopírovaním a prilepením hocijakého textu, ktorý máte k dipozícii (v rámci rozumných medzí).
     
  2. Textový editor na vytváranie a upravovanie súborov, ktoré SPIP využíva. Poznámka: niektorí ľudia budú automaticky chcieť použiť na upravovanie .html súborov Dreamweaver alebo iný grafický (WYSIWYG) program. Pri jednoduchých zadaniach však Dreamweaver skomplikuje úlohu a môže zasahovať do kódu bez toho, aby ste si to všimli. [1]. Je naozaj vhodnejšie používať tradičný textový editor, ako napríklad Windows Notepad.

1. Na to, aby sme v starších verziách SPIPu ako 1.9 mohli používať súbor šablóny, treba, aby sme ho vedeli zavolať. Ak už používate novšiu verziu SPIPu, preskočte rovno na ďalší krok. V opačnom prípade na to, aby ste mohli zavolať súbor šablóny, vytvorte v koreňovom adresári svojej stránky súbor s názvom tutorial.php3, ktorý bude obsahovať tieto riadky:

<?php 
$fond = "tutorial";
$delais = 0;
include "inc-public.php3";
?>

Potom ho otestujte tak, že do prehliadača zadáte http://www.vasastranka.sk/tutorial.php3. Nebolo to veľmi úspešné, však? Správa o chybe vás informovala, že súbor chýba. Toto je tá slávna šablóna, ktorú teraz vytvoríme.

SPIP 1.9 ohromne zjednodušil proces vytvárania šablón tým, že vypustil tento prvý krok – volanie súboru šablóny. Vskutku, od verzie 1.9 už neexistujú súbory .php3 (alebo .php) pre šablóny, keďže sa všetky načítavajú zo spoločného jedinečného základného skriptu s názvom spip.php. Zvyšok tohto návodu je platný bez ohľadu na to, ktorú verziu SPIPu používate.

2. V koreňovom adresári stránky vytvorte priečinok s názvom squelettes/ a v ňom súbor tutorial.html, v ktorom bude tento kód:

<BOUCLE_article(ARTICLES){id_article=1}>
#TITRE
</BOUCLE_article>

Keď znova načítate stránku http://www.vasastranka.sk/tutorial.php3 (verzie SPIPu pred 1.9) alebo http://www.vasastranka.sk/spip.php?page=tutorial, namiesto #TITRE, by ste teraz mali vidieť nadpis svojho prvého článku (článok č. 1), ktorý SPIP získal z databázy.

Ak to nefunguje, skontrolujte, či je stav článku číslo 1 nastavený na "publikovaný online" a nie na "odoslaný na schválenie" alebo "upravuje sa".

Ďalej pridajte nejaké značky HTML a iné označenia polí SPIPu a môžete rýchlo zobraziť svoj článok:

<BOUCLE_article(ARTICLES){id_article=1}>
<h1>#TITRE</h1>
<b>#CHAPO</b>
<div align="justify">#TEXTE</div>
</BOUCLE_article>

Nakoniec môžete pridať ďalšie chýbajúce polia, aby ste upravili zobrazenie článku: #SURTITRE, #LESAUTEURS, #SOUSTITRE, #NOTES, atď.

Dobre!

Poznámky

Autor jaro Publié le : Mis à jour : 21/03/23

Traductions : عربي, català, corsu, Deutsch, English, Español, فارسى, français, italiano, 日本語, Nederlands, òc lengadocian, polski, Português, русский, slovenčina, svenska, Türkçe, українська